373
1061185

Nils Kreuger

(Sverige, 1858-1930)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 410 - 5 300 EUR
4 600 - 5 530 USD
Klubbat pris
155 000 SEK
Nils Kreuger
(Sverige, 1858-1930)

"Vadande pojkar i Apelviken"

Signerad N Kreuger och daterad 1892. Olja på pannå 18,5 x 13,5 cm.

Proveniens

Docent Ernst Salén, Stockholm; Stockholms Auktionsverk, "Stora Kvalitén", 4-5 december 1995, kat nr 86 (under titeln "Morgonpromenad på stranden"); Rolf Schmitz Collection.

Kjell Boström, "Nils Kreuger", 1948, upptagen i katalogen under år 1892, sid 239 som nr 204.

"Vadande pojkar i Apelviken" ligger kompositionsmässigt nära "Vid vadet" (olja på duk, 90 x 42 cm, signerad N. Kreuger och daterad 1891, privat samling) vilken såldes på Bukowskis hösten 2010. Kreuger använder sig vid den här tiden av en frisk palett vars färger på ett utsökt sätt fångar friluftsmotivens ljuseffekter och skiftningar.

Bildformatet samt det sätt på vilket motivet är beskuret ansluter i stora drag till de japanska träsnitt som under 1800-talets andra hälft var à la mode i framförallt Frankrike. Den djärvt beskurna kompositionsmodellen känns också igen från ett flertal av Kreugers franska boulevardmotiv utförda i Paris med omnejd under 1880-talet. Kreugers intresse för dåtidens japonism finns dokumenterat bland annat i de många skissböcker som finns bevarade från perioden.

Det skira anslaget i målningen förstärks av den friska paletten och disiga tonen där strandmotivet gestaltas närmast filtrerat genom den klara dagens solsken. Typiskt för konstnären är även greppet att låta förgrundens terräng dominera bilden medan själva händelseförloppet med de vadande gossarna placerats i mellanplanet. I denna lilla pärla framstår Kreugers storhet som skildrare av friska friluftsmotiv.