375
1069409

Carl Johansson

(Sverige, 1863-1944)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 850 - 3 800 EUR
3 260 - 4 340 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Carl Johansson
(Sverige, 1863-1944)

Vårlandskap från Tuna

Signerad Carl Johansson och daterad Tuna maj -88. Olja på pannå 26 x 39,5 cm.

Proveniens

Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 574, "Vårens Klassiska", 28-31 maj 2013, kat nr 1; Rolf Schmitz Collection.

Konstnär

Representerad på Nationalmuseum och Konstakademin i Stockholm.