Kan inte nå servern
403
1061215

Sigrid Hjertén

(Sverige, 1885-1948)
Utropspris
800 000 - 1 000 000 SEK
69 700 - 87 200 EUR
73 000 - 91 200 USD
Klubbat pris
680 000 SEK
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
För konditionsrapport kontakta specialist
Amanda Wahrgren
Stockholm
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Sigrid Hjertén
(Sverige, 1885-1948)

"Barnen vid dammen"

Utförd 1913. Olja på duk 73,5 x 55 cm.

Proveniens

Stockholms Auktionsverk, "Moderna Kvalitén", 28 april 2005, kat nr 696; Rolf Schmitz Collection.

Utställningar

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Expressionistutställning", maj 1918, kat nr 428.

Litteratur

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Expressionistutställning", maj 1918, utställningskatalog nr 12, avbildad sid 4.

Övrig information

Året 1913 flyttar Sigrid Hjertén och Isaac Grünewald till Katarinavägen, där de båda delar ateljé. Samma år tillkommer under sommaren en serie målningar med motiv hämtade från Gränna där familjen vistades, i flera av verken syns parets son Iván i olika sammanhang, bland annat i ”Iván leker i sandhögen”, ”Iván och barnsköterskan” och ”Dora och Iván i Gränna”. Gemensamt för flertalet är koloriten som utgår från primärfärgerna grönt, gult, rött och blått. Konturerna är lösa, nästan suddiga, där de till synes anonyma figurerna stelnat i sina rörelser.
”Barnen vid dammen” tillhör samma genre som ovan nämnda målningar och visar med stor sannolikhet lille Iván och kanske någon av hans kusiner. Landskapet är perspektivistiskt utdraget med dammens blågröna vatten som reflekterar den knalligt röda bebyggelsen, barnen håller till i en liten bukt i dammens utkant. Kropparnas hudton bildar ett samspel med bebyggelsens kolorit och kontrasterar mycket effektfullt mot den dunkla vattenspegeln. Dragen är utsuddade – det är två anonyma gestalter som försiktigt prövar sitt nyfunna badställe. Ljuset ligger i kompositionens övre del, där en strimma av gult spelar i vattnet. I nedre delen är känslan svalare, nästan lite diskret avskilt i trädens skugga. En horisontal linje bildas från nedre vänstra hörnet mot det övre högra hörnet, samspelet i kompositionen mellan barnen och byggnaderna är uppenbart. Det här är en målning i sann Matisse-anda av hans mycket begåvade favoritelev!

Konstnär

Hjertén, Sigrid (1885-1948),svensk målarinna. Tillhörde Matisse-akademin Henri Matisse men aldrig gruppen ”De Unga”, som var förbehållen män. 1911 gifte hon sig med Isaac Grünewald och tillsammans har de sonen, konstnären Ivàn Grünewald. Deras måleri har mycket gemensamt i form, färg och motiv, även ytmässigheten, linjerytmen och kombinationen av varma och kalla färger. Motiven är likartade, men Hjertén är lekfullare i kompositionen, använder mildare färger och markerar inte konturerna med samma kraft. På 1920-talet sedan familjen bosatt sig i Paris koncentrerades hennes motiv till franska stadsbilder, landskap och porträtt. Måleriet är engagerat och växlar mellan oro och harmoni, färgen får en mollton, är mer markant under 30-talet, då hennes typiska, intensiva gula färg dominerar. Hjertén måleri blir allt mer likt van Goghs. I de sista dukarna täcks ytan med sneda färgstreck ur vilka motivet växer fram. 1937 slutade hon måla, då hade sinnessjukdomen brutit ut och äktenskapet med Isaac upplösts.

Läs mer