407
1069415

Otte Sköld

(Sverige, 1894-1958)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Otte Sköld
(Sverige, 1894-1958)

OTTE SKÖLD, Olja på pannå, signerad Otte S. Enligt text a tergo utförd ca 1933.

"Vid Göta kanal" 14,5 x 26,5 cm.

Ytslitage.

Proveniens

Redaktör Bror Ejve; Rolf Schmitz Collection.

Moderna Museet, Stockholm, "Otte Sköld. Minnesutställning", 1959, kat nr 119.

"Konst i svenska hem", vol. 7, upptagen sid 375 under samling 629: "Redaktör Bror Ejve, Orrspelsvägen 51, Ålsten".