408
1069353

Otte Sköld

(Sverige, 1894-1958)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 850 - 3 800 EUR
3 260 - 4 340 USD
Klubbat pris
44 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Senior specialist konst
+46 (0)707 78 35 71
Otte Sköld
(Sverige, 1894-1958)

"Taxigirls I, Times Square, New York"

Signerad Otte S. Utförd 1951. Olja på pannå 24 x 14 cm.

Proveniens

Direktör Harry Jansson; Nordén Auktioner, Stockholm, auktion nr 22, 30 maj 1996, kat nr 80; Rolf Schmitz Collection.

Moderna Museet, Stockholm, "Otte Sköld. Minnesutställning", 1959, kat nr 188; Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Otte Sköld", 7 november 1998 - 10 januari 1999, kat nr 147; Norrköpings Konstmuseum, "Otte Sköld", 24 januari - 28 mars 1999, kat nr 147.