412
1061202

Piet Mondrian

(Nederländerna, 1872-1944)
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
35 300 - 44 100 EUR
36 800 - 46 000 USD
Klubbat pris
320 000 SEK
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Piet Mondrian
(Nederländerna, 1872-1944)

Utsikt över Oostzijdse väderkvarn

Signerad P. Mondriaan. Utförd omkring 1902-03. Olja på uppfordrad duk 27,5 x 40,5 cm.

Tilläggslista

Uppfordrad duk.

Proveniens

Fru Van Beuningen-Helsdingen, Rotterdam; Frederik Muller, Amsterdam, auktion, 21 mars 1950; Galerie Iris Wazzau, Davos, Schweiz, 1979; Sotheby's, London, auktion, 4 december 1980; Jacques Hachuels samling; Christie's, London, auktion, 3 december 1991; Galeria Theo, Madrid; Elvira González, Madrid; Galeria Ynguanzo, Madrid; Privat samling (troligen inköpt från ovanstående); Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 572, "Vårens Moderna", 24-26 april 2013, kat nr 334; Rolf Schmitz Collection.

Fundación Juan March, "Piet Mondrian", januari - mars 1982, kat nr 16 (då upptagen som utförd 1906); The Spanish Institute, New York, "Modern Masterpieces from the Collection of Jacques Hachuel", 16 november 1990 - 6 januari 1991.

Joop M. Joosten, Robert M. Welsh, "Piet Mondrian, Catalogue Raisonné of the Naturalistic Works (until early 1911)", 1998, upptagen som nr A343, avbildad sid 286.

Konstnär

Mondrian, Piet (1872-1944), holländsk målare. 1911 kom han i Paris kontakt med kubismen och tillämpade dess idéer i en serie trädstudier. De sista resterna av föreställande motiv försvinner när hans idéer renodlades 1917och när han tillsammans med bl.a. van Doesburg grundade gruppen ”Der Stijl”. Färgskalan begränsas till primärfärgerna, fyrkanter innesluts i ett rutmönster av vertikala och horisontala svarta linjer. Mondrian neoplasticismens främste och mest konsekvente förkämpe.