418
1069379

Christian Berg

(Sverige, 1893-1976)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 700 - 3 600 EUR
2 850 - 3 800 USD
Klubbat pris
65 000 SEK

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Christian Berg
(Sverige, 1893-1976)

"Tromb"

Signerad C.B. Numrerad Ex. 5. Koncipierad 1972. Polerad brons. Höjd 26,8 cm. Monterad på stensockel. Höjd inklusive sockel 37 cm.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Torvald Berg, "Christian - Min upplevelse av skulptören Christian Berg", 1991, kat nr 154, sid 202.

Konstnär

Christian Berg, svensk skulptör. Han började som naturalistisk djurmålare och fram till 1926 ägnade han sig enbart åt måleri. I Paris kom han i kontakt med postkubismen, som snabbt blev hans eget språk. Vägen till skulpturen fann han den dag då han med hjälp av lera lyckades lösa ett problem med linjespelet i en tecknad torso. Bergs första skulptur, Torso 1926, blev inledningen till hans mest intensiva och aktiva period, 1926-1930. Han skapade då en rad postkubistiska skulpturer och många torsos i olika utvecklingsgrader. Han arbetade framförallt med klart avgränsade konkava och konvexa former, som låter ljuset spela i omväxlande blanka och matta ytor. Med undantag för de många stiliserade porträttskulpturerna och kyrkliga utsmyckningarna förblev han den abstrakta skulpturen trogen under hela sitt verksamma liv.