425
1061175

Ivan Aguéli

(Sverige, 1869-1917)
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
17 700 - 22 200 EUR
18 500 - 23 100 USD
Klubbat pris
220 000 SEK
Ivan Aguéli
(Sverige, 1869-1917)

"Egyptiskt landskap"

Olja på duk lagd på papp-pannå 19 x 22 cm.

Tilläggslista

Motivet troligtvis från Spanien snarare än Egypten.

Proveniens

Distriktslantmätare Axel Widing, Sunne; Marianne Widing (i gåva 2/1 1959 enligt påskrift a tergo); Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 512, "Internationella Vårauktionen", 26-28 maj 1999, kat nr 2; Rolf Schmitz Collection.

Nationalmuseum, Stockholm, "John Gustaf Agelii. Med konstnärsnamnet Ivan Aguéli", maj-juni 1939, kat nr 164 (under titeln "Landskap från Sierra Leone").

Numrerad 24 i nedre högra hörnet.