433
1061236

Bror Hjorth

(Sverige, 1894-1968)
Bror Hjorth, "Gamla Rättviksvägen i Sjugare".

"Gamla Rättviksvägen i Sjugare"

Signerad Bror Hjorth. Olja på duk 61,5 x 51 cm.

Utropspris:

150 000 - 175 000 SEK

14 200 - 16 500 EUR

14 400 - 16 800 USD

Klubbat pris:
165 000 SEK
Proveniens

Stockholms Auktionsverk, "Moderna", 22 april 2015, kat nr 334; Rolf Schmitz Collection.

Konstnär

Bror Hjorth (1894-1968) är en av de mest betydande och uppskattade konstnärerna i svenskt 1900-tal. Han växte upp i Dalboda i Björklinge socken ett par mil norr om Uppsala. Han fick en internationell skolning: 1919-1920 i Köpenhamn, 1921-1925 i Paris, som elev till den berömde skulptören Antoine Bourdelle, som i sin tur varit elev till Auguste Rodin. Bror Hjorth stannade kvar i Paris 20-talet ut och återvände först 1930 till Sverige. Bror Hjorth kom att bli målare i lika hög grad som skulptör. Han stora intryck av Bourdelle och Rodin, men han påverkades och inspirerades även av kubismen, folkkonst och afrikansk skulptur. Bror Hjorth intresserade sig särskilt för folkmusik vilket återspeglar hans motivvärld. Kombinationen av modernism och det folkliga frambringar ett unikt konstnärligt uttryck. Med sitt robusta formspråk och sina starka färger förmedlar hans konst livsglädje.

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89