107
1115403

KANDELABRAR, för tre ljus, ett par, av Johan Gustaf Ahlgren, Stockholm 1777, gustavianska.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 650 - 3 090 EUR
2 760 - 3 220 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Försilvrad mässing. Klockformad kannelerad fot. Dekor av lagergirlanger, blommor och blad. Kopplade löstagbara ljusarmar, två ljusmanschetter. Stämplade "JGA". En ljusarm märkt med årssiffran 15 för år 1777. Höjd 37 cm.

Lagningar.

Liljevalchs konsthall 6 juni-4 september 2011, "Drömrummet".