142
1106727

GRÄDDSNÄCKA, Sverige, 1700-talets andra hälft, rokoko.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
887 - 1 070 EUR
935 - 1 120 USD
Klubbat pris
19 000 SEK

Försilvrad mässing, delvis förgylld. På tre fötter. Handtag i form av rocailler. Längd 17 cm.

Förgyllningen sliten. Bristningar.

Liljevalchs konsthall 6 juni-4 september 2011, "Drömrummet".