152
1115424

VINKYLARE, tillhört Charles De Geer (1720–1778), rokoko, 1700-talets andra hälft.

Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
530 - 618 EUR
552 - 645 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Försilvrad mässing. Rocailleformade hänklar. Undertill graverade initialer "CDG" (Charles de Geer) och "No 2". Höjd 15 cm.

Ställvis sliten försilvring.

Proveniens

Charles De Geer (1720–1778).

Liljevalchs konsthall 6 juni-4 september 2011, "Drömrummet".