Arne Jones E1299
154
1106668

Luc Lanel

(Frankrike, 1893-1965)
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
474 - 569 EUR
543 - 651 USD
Klubbat pris
9 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Luc Lanel
(Frankrike, 1893-1965)

Champagnekylare, nysilver, Christofle, Frankrike, formgiven för lyxkryssaren "Normandie" 1935.

Nysilver, räfflad dekor, stämplat fabriksmärke. Höjd 21 cm, diameter 19 cm exkl hänklar.

Smärre slitage.

Bevis Hillier, The World Of Art Deco, 1971, jmf kat nr 139, avbildad.

Modelled for the "Normandie" 1935.