16
1106936

MATTA, semiantik Heris/Gorovan/Karadja, ca 380,5 x 209 cm.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
887 - 1 070 EUR
926 - 1 110 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Mörkblå botten med stora polykroma medaljonger och stiliserade blommor. Röd huvudbård med blom-, arabesk- och granatäppelrankor.

Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, obetydliga malskador. Långsidorna med trampveck och smärre skador, ett hörn något skadat.