16
1106936
MATTA, semiantik Heris/Gorovan/Karadja, ca 380,5 x 209 cm.
Matta, semiantik heris/gorovan/karadja, ca 380,5 x 209 cm.

Mörkblå botten med stora polykroma medaljonger och stiliserade blommor. Röd huvudbård med blom-, arabesk- och granatäppelrankor.

Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, obetydliga malskador. Långsidorna med trampveck och smärre skador, ett hörn något skadat.

Utropspris:

10 000 - 12 000 SEK

960 - 1 152 EUR

Klubbat pris:
15 000 SEK
Kontakta specialist
Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 12