162
1115402

KASTRULL MED LOCK, av Jacob Lenholm (mästare i Stockholm 1827-40), 1830-tal.

Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
436 - 523 EUR
456 - 547 USD
Klubbat pris
4 000 SEK

Pläter. Jacob Lenholm fick tillstånd att tillverka pläter 1831. Trähandtag. Stämplad "I LENHOLM". Diam utan handtag 25 cm.