18
1106638

GALLERIMATTA, antik/semiantik Kaukas, sannolikt Kuba, ca 362,5 x 134-140 cm.

Utropspris
8 000 - 9 000 SEK
710 - 799 EUR
748 - 842 USD
Klubbat pris
6 500 SEK

Mörkblåmelerad botten med sju stora polykroma trappstegsmedaljonger och flera mindre medaljonger. Bred röd huvudbård med s.k. Kufiskt mönster (Shirvan-bård).

Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, lagningar, obetydliga skador. En kortsidas avslutning senare.