18
1106638
GALLERIMATTA, antik/semiantik Kaukas, sannolikt Kuba, ca 362,5 x 134-140 cm.
Semiantik kaukas, sannolikt  kuba, ca 362,5 x 134 140 cm

Mörkblåmelerad botten med sju stora polykroma trappstegsmedaljonger och flera mindre medaljonger. Bred röd huvudbård med s.k. Kufiskt mönster (Shirvan-bård).

Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, lagningar, obetydliga skador. En kortsidas avslutning senare.

Utropspris:

8 000 - 9 000 SEK

768 - 864 EUR

Klubbat pris:
6 500 SEK
Kontakta specialist
Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 12