30
1106700

SERVIS, 152 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 060 - 8 830 EUR
7 370 - 9 210 USD
Klubbat pris
61 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dekor i underglasyrblått. Bestående av 75 tallrikar (diameter 24 cm), 34 sopptallrikar (diameter 24,5 cm), 24 dessertallrikar (diameter 19,5 cm), tre gallerkorgar med fat, smörterrin med lock och fat, två såssnipor med fat, en terrin med lock och fat (längd 32 cm), 10 serveringsfat (7 ovala samt 3 runda). Två små runda bärtallrikar (diameter 15 cm)

Skador, lagningar.