63
1106681

KARMSTOLAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 700 - 3 150 EUR
2 850 - 3 320 USD
Klubbat pris
44 000 SEK

Svartmålade och bronserade. Svenska modellen med genombruten balusterformad ryggbricka. Rosettanfanger över främre hörn. Lösa stoppade sitsar. Båda med Stockholm stolmakarämbetes sigill.
Sitthöjd ca 45, total höjd ca 100 cm.

Smärre slitage, färgbortfall. Ett armlän och rygg med smärre lagningar och förstärkning.