66
1106682

STOLAR, 12 st (6+6), tillskrivna Johan Lindgren, gustavianska, 1700-talets slut.

Utropspris
120 000 - 130 000 SEK
10 600 - 11 500 EUR
11 100 - 12 000 USD
Klubbat pris
100 000 SEK

Sex gråmålade och delvis bronserade, 6 st gråmålade. Skuren dekor. Ryggbricka med kopplat spjälknippe. Fyrsidiga kannelerade nedåt avsmalnande ben. Svarvade H-kryss. Lös stoppad sits. Sitthöjd ca 49, total höjd ca 101 cm.

Lagningar. Skador.

Proveniens

De sex stolarna med bronserade detaljer tidigare från Näs, Rö socken, Uppland.

Svenska slott och herresäten, Allhems förlag 1967, Uppland II, Näs, katalognumret delvis avbildat sid. 17. Fataburen Nordiska museets och Skansens årsbok 1960, delvis avbildade sid. 26-27.