96
1106697
Piero Fornasetti
(1913-1988)

bricka, Milano, Italien, 1990-tal.

Plåt med tryckt dekor av juveler mot röd fond, etikettmärkt och märkt FORNASETTI MADE IN ITALY N. 9/95. 48 x 60,5 cm.

Obetydligt slitage.

Utropspris:

6 000 - 8 000 SEK

576 - 768 EUR

Klubbat pris:
10 000 SEK

Patrick Mauriès, "Fornasetti, designer of dreams", Thames & Hudson, 2010, modellen avbildad sid 262.

Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19