98
1115426

DRYCKESKANNA, svensk senbarock, 1700-tal.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 330 - 1 600 EUR
1 400 - 1 680 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Försilvrad mässing. Tre kulfötter. Graverad dekor. På locket monogram. Med oidentifierade stämplar, möjligen Wedevåg. Höjd inkl tumgrepp 16 cm.

Ställvis sliten försilvring, bucklor.

Liljevalchs konsthall 6 juni-4 september 2011, "Drömrummet".