98
1115426
DRYCKESKANNA, svensk senbarock, 1700-tal.
Dryckeskanna, svensk senbarock, 1700 tal

Försilvrad mässing. Tre kulfötter. Graverad dekor. På locket monogram. Med oidentifierade stämplar, möjligen Wedevåg. Höjd inkl tumgrepp 16 cm.

Ställvis sliten försilvring, bucklor.

Utropspris:

15 000 - 18 000 SEK

1 440 - 1 727 EUR

Klubbat pris:
18 000 SEK

Liljevalchs konsthall 6 juni-4 september 2011, "Drömrummet".

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37