63
1131039

Aina Stenberg-Masolle

(Sverige, 1885-1975)
Föremålet är sålt

Aina Stenberg-Masolle
(Sverige, 1885-1975)

Vinterlandskap med barn som rider på dalahäst

Signerad Aina Stenberg. Akvarell och blyerts på papper. Bildyta 15,5 x 24,5 cm.

Föremålen visas på Bukowskis, Berzelii Park 1 Stockholm, den 21-26 februari.
Öppettider: vardagar 11–17, lör-sön 11–16.

Konstnär

Aina Gerda Lucia Masolle, föddes 1885 i Stockholm och dog 1975. Hon är känd som bildkonstnär och hennes motivkrets utgörs ofta av sagomotiv. Hon studerade vid Konstakademien i Stockholm och bedrev studier i både England och Frankrike. Hon illustrerade barnböcker och julpublikationer så som adventskalendern.

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

96. Spegel, av Carl Gustaf Fyrwald (mästare i Stockholm 1776-1825), Gustaviansk.
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
Fair warning
Fair warning
16 000

ditt bud
15 000

ditt bud
14 000

ditt bud
13 000

ditt bud
Aktuellt bud:
16 000 SEK