77
1131041

Aina Stenberg-Masolle

(Sverige, 1885-1975)
Föremålet är sålt

Aina Stenberg-Masolle
(Sverige, 1885-1975)

Fiolspelande gosse

Signerad A. S-g. Akvarell, tusch och täckvitt 25 x 16 cm.

Föremålen visas på Bukowskis, Berzelii Park 1 Stockholm, den 21-26 februari.
Öppettider: vardagar 11–17, lör-sön 11–16.

Konstnär

Aina Gerda Lucia Masolle, föddes 1885 i Stockholm och dog 1975. Hon är känd som bildkonstnär och hennes motivkrets utgörs ofta av sagomotiv. Hon studerade vid Konstakademien i Stockholm och bedrev studier i både England och Frankrike. Hon illustrerade barnböcker och julpublikationer så som adventskalendern.