1182910

SPEGEL, av Burchardt Precht (verksam i Stockholm 1674-1738), barock.

Spegel, av burchardt precht (verksam i stockholm 1674-1738), barock.

Förgylld och bronserad. Dekor av gjuten bly i form av krönande krona, kartusch, lagerhängen och kvinnofigurer. I ramen infällt spegelglas. Höjd 158, bredd 74 cm.

De två stora mittglasen senare. Två sprickor i ramen, kronan saknar två dekordelar, en festong något böjd. Mindre dekordelar saknas.

Utropspris:

200 000 - 250 000 SEK

18 939 - 23 674 EUR

Klubbat pris:
175 000 SEK
Tilläggslista

Proveniens

The Jan Eric Löwenadler Collection.

Om auktionen