100
1207897

MASK, bemålat trä, höjd 53,5 cm, Fang stammen, Gabon, 1900-talets andra hälft.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
876 - 1 050 EUR
912 - 1 090 USD
Klubbat pris
7 000 SEK

Masken med tyg och rep. Etiketter: I.P.A 1987 Collection Corneille och Sotheby's 648Y2 Fang Mask, Gabon, second half of 20th century. Troligen ej ceremoniellt använd.

Färgbortfall, skador, hål, spricka. Tyget skadat.

Proveniens

Collection Corneille; Sotheby's; "Nordén Auktioner, Konst, 15 oktober 1997, nr 381"; The Jan Eric Löwenadler Collection.