109
1187747

HYDRIA, lergods. Apulien, troligen omkring 300-tal f. Kr.

Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
8 830 - 13 200 EUR
9 210 - 13 800 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

Centralt med en stor vas inom en jonisk naiskos, på båda sidor stående kvinnofigurer bärnades chiton och himation, med pärlhalsband och med armband. Håret i uppsättning. Nedanför ser man en meanderfris med prickade rutor. Vågformation längs mynningskanten. En elaborerad palmett som knyter ihop de tre hänklarna. Höjd 48 cm.

Helt lagad, kompletterad, varit i flera bitar, totalt retuscherad, skruv i botten.

Proveniens

The Jan Eric Löwenadler Collection.

Nina Borowski, Archeologie, November 1991. Document from Nina Borowski accompanies the piece.

Compare: Vases from Magna Graecia. Virginia Museum of Fine Arts, Richmond. P. 125, no 47.

Compare: Chrities, Sale 1548. Lot 78 Antiquities. London|2 April 2014. An apulian vase from a European Noble House.