111
1187728

AMFORA, lergods. Attisk, svartfigurig, troligen omkring 500 f. Kr.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 420 - 1 900 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Målad dekor av scen där två män överfaller två kvinnor. Andra sidan med kraftigt slitage av dekoren. Höjd 14,5 cm.

Restaurerad, kompletterad, sprickor, retoucher, ytsligate.

Proveniens

The Jan Eric Löwenadler Collection.