111
1187728

AMFORA, lergods. Attisk, svartfigurig, troligen omkring 500 f. Kr.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 330 - 1 780 EUR
1 390 - 1 850 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Målad dekor av scen där två män överfaller två kvinnor. Andra sidan med kraftigt slitage av dekoren. Höjd 14,5 cm.

Restaurerad, kompletterad, sprickor, retoucher, ytsligate.

Proveniens

The Jan Eric Löwenadler Collection.