120
1187700

SKULTPURHUVUD, terracotta. Troligen Etruskisk, 300 f.kr.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Skultpur av vacker yngling. Höjd 15,5 cm. Monterad å ställ. Höjd med ställ 28,5 cm.

Huvud med spricka, skada vid näsan. Skador runt halsen. Slitage.

Tilläggslista

B.C. not A.D.

Proveniens

The Jan Eric Löwenadler Collection.

Nina Borowski, Archeologie, 200 E 71st Street, New York, N. Y. 10021. January 1993. Signed gallery card accompanies the piece.