157
1182744

BORD (ursprungligen del av vägg), Främre orienten, 500-talet eKr.

Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
13 200 - 15 400 EUR
13 800 - 16 100 USD
Klubbat pris
155 000 SEK

Skiva av mosaik i olika färger infattad i en senare metallram. Motiv av fyra fåglar på en gren med blad. Senare underrede av metall. Längd 125, bredd 95,5 cm. Höjd inkl. underrede 53 cm.

Skador, mosaikbitar saknas, ställvis renoverad och lagad.

Proveniens

Nina Borowski Archeologie, 40 rue du Bac, Paris. Intyg därifrån daterat oktober 1993 medföljer.
The Jan Eric Löwenadler Collection.