162
1182743

MATTA, gobelängteknik, ca 428 x 266-268,5 cm, Aubusson, Frankrike 1800-talets mitt - andra hälft.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 310 - 1 570 EUR
1 370 - 1 640 USD
Klubbat pris
7 000 SEK

Brun botten med stora polykroma slingrande blomrankor. Bred ljusbrun huvudbård med blomrankor och hörnornament. Fodrad.

Slitage ställvis hårt, smutsig, fläckar, skador, hål, många bristningar, ivävningar, lagningar. Skadade sidor.