166
1207939

Ardy Strüwer

(Indonesien/Sverige, 1939-2023)
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
87 - 131 EUR
91 - 137 USD
Klubbat pris
4 500 SEK

Ardy Strüwer

Utan titel

Bemålad träskulptur. Signerad. Längd 7 cm

Proveniens

The Jan Eric Löwenadler Collection.

Konstnär

Ardy Strüwer är en svensk-indonesisk-nederländsk bildkonstnär, komiker och manusförfattare född i Djakarta. Han studerade vid Konstakademien i Haag och grafik vid Konstakademien i Stockholm. Han målar i explosiva färger, i en lekfull stil med naivt och sensuellt målade abstraktioner och figurationer. Ofta i en surrealistisk stil med kvinnoansikten då hans konst är en hyllning till livets ursprung, kvinnan. Strüwer har även varit knuten till Johansfors glasbruk som formgivare.