169
1182748

LUKTDOSA, förgyllt silver, ostämplad. Senbarock. Samt modern pillerdosa i emalj med motiv av Il Duomo, Florens

Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
174 - 262 EUR
182 - 274 USD
Klubbat pris
2 600 SEK

Balusterformad, på rund, räfflad fot. Graverad banddekor. Undertill initialer. Höjd 6 cm, vikt 38,5 cm. Diameter 4,5 cm.

Lätt slitage.

Tilläggslista

Motivet på pillerdosan föreställer Basilica di Santa Maria del Fiore i Florens och inte S:t Pauls katedralen.