17
1209339

Burk med lock och servettställ, silver, Holland 1800-talets slut samt askfat, Birmingham 1902.

Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
132 - 177 EUR
138 - 184 USD
Klubbat pris
1 000 SEK

Sekundära engelska stämplar från 1895. Oval, på fyra fötter, rikt reliefdekor i rokoko-stil, fällbart lock med toppiga hörn samt stiliserad kotteknopp. Servettstället med likanande dekor. Askfatet sköldformat med dekor av keruber. Höjd 10 cm, 6 cm, 9 cm. Total vikt 205 gram.

Slitage.

Proveniens

Jan Eric Löwenadler Collection.