178
1182794

KUNGLIG KARMSTOL, sengustavianskt stockholmsarbete, 1800-talets början.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 410 - 6 620 EUR
4 600 - 6 910 USD
Klubbat pris
55 000 SEK

Förgylld och bronserad. Stoppad rygg och sits. Ben med fotavslutningar i form av tassfötter. Dekor av pastellage. Märkt med brännstämpel C under hertigkrona (kronprins Karl XV, kung 1859-72). Sitthöjd 43, höjd 84 cm. Extratyg medföljer.

Proveniens

Crown prince Karl XV, king of Sweden 1859-72.
The Jan Eric Löwenadler Collection.