181
1182804

BORDSLAMPA, empire, Frankrike, 1800-talets början.

Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
192 - 383 EUR
217 - 433 USD
Klubbat pris
19 000 SEK

Förgylld brons. Fotens höjd 18 cm. Höjd inkl. senare skärm 35 cm.

Ursprungligen kandelaberfot eller fot till skål, senare tassfötter. Omarbetad till ellampa.

Proveniens

The Jan Eric Löwenadler Collection.