182
1182803

TABURETTER, ett par, gustavianska, 1700-talets slut.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Förgyllda och bronserade. Lös stoppad sits. Svängda hörn med snidade fleuroner. Sitthöjd 43 cm.

Lagningar, slitage, förlängda ben.

Proveniens

The Jan Eric Löwenadler Collection.