39
1183130

ÖVERKAST, SÄNGKAPPA OCH GARDINER 2 st. Sannolikt Rubelli, 1900-talets andra hälft.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
266 - 355 EUR
281 - 374 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

Överkast med två rundade hörn, polykrom dekor av slingrande blom- och bladrankor, ca 237 x 211 cm, fodrat. Sängkappa med den synliga delen av blått mönstervävt tyg, två rundade hörn, ca 269,5 x 253,5 cm. Gardinerna av blått mönstervävt tyg med två sidor kantade med tyg med slingrande blom- och bladrankor, ca 292 x 259 respektive ca 294,5 x 257,5 cm, dubbelt foder.

Ställvis blekta, något slitage och smutsiga, fläckar.