45
1182877

MATTA, gobelängteknik, ca 258,5-267,5 x 241,5 cm, Aubusson, Frankrike 1800-talets mitt - andra hälft.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
775 - 969 EUR
887 - 1 110 USD
Klubbat pris
17 000 SEK

Rödbrunmelerad botten med stor benvit medaljong med polykrom blombukett, bladfestonger, hörnornament och ramverk med blomranka. Smal huvudbård med spaljémönster.

Blekt. Slitage ställvis hårt, smutsig, fläckar, skador, hål, bristningar, ivävningar, lagningar. Sidorna med smärre skador.