45
1182877

MATTA, gobelängteknik, ca 258,5-267,5 x 241,5 cm, Aubusson, Frankrike 1800-talets mitt - andra hälft.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
710 - 887 EUR
741 - 926 USD
Klubbat pris
17 000 SEK

Rödbrunmelerad botten med stor benvit medaljong med polykrom blombukett, bladfestonger, hörnornament och ramverk med blomranka. Smal huvudbård med spaljémönster.

Blekt. Slitage ställvis hårt, smutsig, fläckar, skador, hål, bristningar, ivävningar, lagningar. Sidorna med smärre skador.