8
1182907

STOLAR, 12 st snarlika, gustavianska, 1700-talets slut - 1800-talets början.

Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
8 870 - 10 600 EUR
9 260 - 11 100 USD
Klubbat pris
70 000 SEK

Gråmålade. Oval rygg med balusterbricka sk svenska modellen. Lös stoppad sits. Snidad blom- och bladdekor. Sitthöjd ca 44, höjd ca 95 cm.

Lagningar, kompletteringar.

Proveniens

The Jan Eric Löwenadler Collection.