8
1182907

STOLAR, 12 st snarlika, gustavianska, 1700-talets slut - 1800-talets början.

Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
9 080 - 10 900 EUR
9 660 - 11 600 USD
Klubbat pris
70 000 SEK

Gråmålade. Oval rygg med balusterbricka sk svenska modellen. Lös stoppad sits. Snidad blom- och bladdekor. Sitthöjd ca 44, höjd ca 95 cm.

Lagningar, kompletteringar.

Proveniens

The Jan Eric Löwenadler Collection.

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

1228. Carl Peter Thunberg, två volymer, del 1-4. "Resa uti Europa, Africa, Asia förrättad åren 1770-1779".
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
Budhistorik
Aktuellt bud:
4 500 SEK