90
1183099

Josef Frank

(Österrike, 1885-1967)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
9 500 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Josef Frank
(Österrike, 1885-1967)

Sidobord, 2 st, modell 1073, Firma Svenskt Tenn.

Mahogny, ett bord med beslag i mässing, det andra med knopp i mahogny, höjd 54,5 cm respektive 55,5 cm, djup 100 cm, bredd 48 cm.

Skador, slitage.

Proveniens

The Jan Eric Löwenadler Collection

Formgivare