94
1207927

MODERSKAPSSKULPTUR, bemålat trä, höjd ca 35,5 cm, Kamerun, Mambila eller Bamileke folket.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
355 - 532 EUR
370 - 556 USD
Klubbat pris
10 000 SEK

1900-talets sista fjärdedel. Stående moderfigur med ett barn på ryggen. Ej ceremoniellt använd.

Ställvisa färgbortfall, smärre skador. En arm med genomgående spricka.

Proveniens

Nordén Auktioner, Konst, 15 oktober 1997, nr 371: "Skulptur, Bulu, gorilla, Kamerun".
The Jan Eric Löwenadler Collection.