Löwenadler Collection H059

Bukowskis är stolta över att presentera Löwenadler Collection. Samlingen består av fantastisk konst och inredning från hemmet till en av Sveriges genom tiderna främsta konsthandlare, Jan Eric Löwenadler. Högt älskade objekt som genom åren flyttat med dess ägare till hans många hem i olika länder. Hem som speglar Jan Eric Löwenadlers stora passion för inredning. Samlingen är ett tidsdokument som tar sitt avstamp i 80-talets stora namn och smakinriktning.

Konsthandlaren och konstsamlaren Jan Eric Löwenadler var oerhört kunnig. Hans vänner beskriver honom som en skönhetsälskare och obotlig sanningssägare samt en konversatör utan motstycke ­– välkänd för sin oklanderliga smak och starkt lysande personlighet.

Viktiga verk i samlingen är Keith Harings Untitled 1-111, förvärvad direkt ifrån konstnären med ett utrop på 600.000 – 800.000 SEK och Francesco Clementes Two Girls med utrop 400.000 – 500.000 SEK. Även det uppmärksammade självporträttet av Cecilia Edefalk, Självporträtt med pistol, utrop 300.000 SEK, finns med i samlingen. En av de mer personliga och intressanta föremålsnumren i samlingen är Jan Erics betydande och omfattande referensbibliotek av konstlitteratur som ropas ut som en lot med utrop 250.000 – 300.000 SEK.

Jan Erics inredningsintresse och smak för vackra ting avspeglas i samlingens konsthantverk. Äldre konsthantverk av fin kvalitet blandades i hans hem med glas och metallelement från 80-talet. Utmärkta exempel är ett skrivbord, ett så kallat Bureau Plat med utropspris 450.000 – 500.000 kr, en magnifik barockspegel med ett utrop på 200.000 SEK samt hans specialbeställda matsalsbord och sideboard från Grant Larkin från 80-talet med samlat utrop på 150.000 SEK.

Vi är enormt stolta över förtroendet över att få förmedla detta unika hem och samling, säger Björn Extergren, Chef Intag och försäljning, Fineart. Att få ta del av en persons unika samlande genom ett helt liv är alltid kittlande.

Auktion

Visning: 5 – 9 mars, Berzelii Park i Stockholm
Öppet: mån–fre kl 11–18, lör–sön kl 11–17
Auktion: 10 mars, Start kl 18.00, Arsenalsgatan 2 i Stockholm

Att lägga bud

Du bestämmer själv vilket av dessa fyra alternativ som passar dig bäst.

Ny kund registrera dig, befintlig kund logga in.

Bjud Online
Telefonbud
I auktionssalen
Inropsuppdrag
Budstege

Betalning och avhämtning

Betalning
Avhämtning
Transport
Kontakta specialist
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61
Lena Rydén
Lena Rydén
Specialist modern konst
+46 (0)707 78 35 71
Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist Grafik
+46 (0)739 40 08 27
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02
Anna Wehtje
Anna Wehtje
Ansvarig specialist silver och preciosa
+46 (0)703 18 24 31