152
1338446

Gottfried Honegger

(Schweiz, Född 1917)
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 830 - 11 000 EUR
9 210 - 11 500 USD
Klubbat pris

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Gottfried Honegger
(Schweiz, Född 1917)

"Red Z 606"

Signerad Honegger och daterad 1969 a tergo. Relief i gjuten akryl och polyester 79 x 104 cm.

Proveniens

Galerie Denis Renè, New York.
Galerie Konstruktiv Tendens, Stockholm. Inköpt 1987.
Olle Emanuelsson Collection

När Gottfried Honegger började karriär som grafisk designer i Zürich, var han influerad av de schweiziska konkretisterna. Det dröjde dock till 1958, under en vistelse i New York, som han bestämde sig för att helt ägna sig åt konsten. Då ställde han för första gången ut monokroma målningar med upprepande mönster av geometriska former, hans Tableaux-reliefer.

1960 flyttade Honegger till Paris och inspirerades där bland annat av nobelpristagaren Jacques Monods bok ”Le Hasard et la Nécessité: Essai sur la philosophie naturelle de la biologie moderne”, som menade att livet endast är resultatet av naturliga processer baserade på ren slump. På 1970-talet var Honegger en av de första konstnärer i Frankrike som använde sig av datorer. Hans Tableaux-reliefer blev monumentala, färgerna och formerna, modul för modul, slumpades fram med hjälp av tärningar. Under 1980-talet utvecklade han sina monokroma verk genom att skära ut mönster i duken och på så sätt låta den bakomvarande väggen bli en del av verket. Under 1990-talet arbetade han vidare med Tableaux-relieferna som alltmer lämnade det tvådimensionella planet för att i stället röra sig emot spatiala former i målad metall.

Gottfried Honegger räknas inte bara som en av de mest betydelsefulla konstnärerna med rötter i den konkreta konsten, han var också en stor samlare av konkret konst. 1990 grundade han, tillsammans med sin fru, Espade de l’Art Concret i Mouans-Sartoux, Alpes-Maritimes, som visar deras samling bestående av mer än 550 verk av avant-garde och abstrakta konstnärer.

2015 visade Centre Pompidou i Paris en stor retrospektiv utställning med Gottfried Honegger.