169
1338216

Peter Frie

(Sverige, Född 1947)
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 870 - 11 100 EUR
9 260 - 11 600 USD
Klubbat pris
105 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Peter Frie
(Sverige, Född 1947)

"First Flowers 3"

Signerad Peter Frie och numrerad 3/5. Utförd 2012. Äkthetsintyg medföljer. Patinerad brons. Höjd 69 cm, bredd 43 cm, djup 32 cm.

Proveniens

Galleri Arnstedt, Östra Karup.
Olle Emanuelsson Collection

Peter Frie är framför allt känd hos den stora konstpubliken för sina stämningsfulla målningar. De är drömska och romantiska men samtidigt strama och minimalistiska. Paradoxen skapas av ett till synes intuitivt måleri, med vackra övergångar mellan djupa färgnyanser i kombination med vita monokroma fält som på ett effektivt vis ramar in och framhäver landskapsmotivet. På senare år har Peter Frie rört sig bort från landskapet som motiv men har ändå stannat kvar vid naturen som utgångspunkt. Hans mörka målningar med blomsterstilleben i stora mörkbruna ramar har ställts ut vid flera tillfällen och bildar en stark kontrast till de krispiga naturmotiven. Han har även skapat utanför den uppspända duken och har sedan 2009 utforskat det tredimensionella i en rad mörkpatinerade bronsskulpturer. Blommorna och träden från målningarna har stigit ut och blivit skulpturer. Här lyckas han fånga en känsla av spontanitet när originalet i lera formas till grova förenklade former. Formatet varierar, alltifrån små dekorativa objekt till monumentala skulpturer vilka bland annat har ställts ut på Pilarne (Tjörn) och Solliden (Öland).