218
1338168

Achille Castiglioni

(Italien, 1918-2002)
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
221 - 265 EUR
230 - 276 USD
Klubbat pris
2 600 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Achille Castiglioni
(Italien, 1918-2002)

"Gibigiana", bordslampa, Flos, Italien, efter 1980.

Vit- och svartlackerad metall, detaljer i röd plast, etikettmärkt, höjd 52 cm.

Ej funktionstestad. Smärre slitage.

Proveniens

Olle Emanuelsson Collection