78
1338121

Karl Ede

(Sverige, 1894-1918)
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
353 - 441 EUR
368 - 460 USD
Klubbat pris
14 000 SEK
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Karl Ede
(Sverige, 1894-1918)

Kvinnotorso

Signerad EDE samt med gjutarstämpel Otto Meyer. Brons. Höjd 14 cm inklusive bas.

Proveniens

Inköpt på auktion 1989.
Olle Emanuelsson Collection