81
1338327

Matz Borgström

(Sverige, Född 1954)
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
265 - 353 EUR
276 - 368 USD
Klubbat pris
3 500 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Matz Borgström
(Sverige, Född 1954)

vas, Orrefors, 1989.

Underfång i vitt och orange med påklippta svarta glasstavar, signerad Orrefors 918079 Matz Borgström EA 1-89 samt etikettmärkt. Höjd 26 cm.

Litet nagg undertill.

Proveniens

Olle Emanuelsson Collection

Formgivare

Matz Borgström (f.1954) är utbildad vid Birmingham Polytechnic och Konstfack. Han var under flera år knuten till Orrefors (1984-90) där han blev känd för skålen Capra. Åren 1991–92 var han konstnärlig ledare vid Lindshammars glasbruk och samarbetade från 1992 med Transjö Hytta. Han var en av skaparna av formprogrammet vid Beckmans designhögskola och arbetade under en period som föreläsare på Designhögskolan, Umeå Universitet.